STRONY

środa, 20 kwietnia 2022

Snoza w leżaku.

Ul leżak snozowy, popularny na całym świecie wśród tzw "naturalnych" pszczelarzy tbh, wykorzystuje snozy jako element powałki. Snozy w tym ulu są, wg podstawowego, klasycznego projektu, określanego jako tbh top bar hive, kenijski-ze ścianami skośnymi i tanzański że ścianami prostymi, elementem konstrukcyjnym powałki. Muszą być solidne, w końcu plaster trochę waży. Szerokość snozy w tym ulu odpowiada odległości pszczelej tzn 35-34 mm. Czasami w miodni pszczelarze rozstawiają plastry trochę szerzej. Można więc dołożyć kilkumilimetrowe listewki między snozy w miodni, ale ja nie widzę takiej potrzeby. Pszczoły zredukują w miodni odległość pszczelą do minimalnie niezbednej na tyle by zmagazynować maksymalną ilość miodu. W tą przestrzeń nie zmieści się matka pszczela i taki wianuszek miodu zawsze znajduje się nad czerwiem w gnieździe. Eksperymentowałem z różnymi snozami, z różnym kasztaltem, wymiarem ulozeniem, z wklejaniem węzy, z.dodatkowymi wzmocnieniami i w końcu doszedłem do tego wymiaru, który  teraz stosuję. Moje snozy mają listewkę wklejoną w osi.

Tutaj snozy na powałce  
Wysokość tej listewki to maks 12 mm dluzsza była źródłem problemów, gdy był mały wziątek było ok. Pszczoły mocowaly plaster do listewki i do snozy. Plaster trzymał się dobrze. Niestety przy dużym dopływie nektaru pszczoły potrafiły odciągnąć plaster, wypełnić go po brzegi i nie zdążyć przymocować porządnie, a wszystko to w ciągu dwóch dni. Potem katastrofa murowana, plaster oberwany i bałagan w ulu. Krótsza listewka zaś słabo wzmacnia plaster.Moje snozy w leżaku są solidne 28 mm grubości 34-35 mm szerokości z 2-3 mm grubości listewką wystającą ze snozy na12 mm i jest ok. Bez plasterków węzy, zawsze wszystko gra.  
Plaster zawsze prosto w dół ł
Podstawowa zasada: mało grzebać w ulu, trzymać plaster zawsze prosto w dół żeby go nie zerwać i stosować się do praw rodziny pszczelej. Snozy ciasno dociśnięte do siebie i zawsze pokryte od góry ociepleniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz